Posted on 29-05-2013
Filed Under (Porady) by Ktoś

Zdrada powstaje w wyniku chęci zaspokojenia potrzeb. Nieważne czy są to potrzeby fizyczne czy duchowe, tak naprawdę ich źródłem zawsze są myśli. Myśli budują uczucia. Zdrada to łamanie uczuć swojego partnera poprzez okazanie uczuć innej osobie, która w nim nie jest.

Sprzeczność zdrady

Zdrada powstaje z uczuć i rani uczucia. Czyż więc sama w sobie nie jest sprzeczna? Ludzie zdradzają gdy wątpią w uczucia swojego partnera. Mogą wątpić słusznie lub niesłusznie.

Kiedy warto zdradzić?

Bywają pewne, niewielkie, zalety zdrady. Często zwątpienie w uczucia partnera, ma swoje podstawy. Często dopiero po zdradzie partner uświadamia sobie że „jednak mu zależy”. W takim przypadku, tak naprawdę, to obie połówki związku mają niskie mniemanie o osobie, która zdradza. Jeśli ta osoba zdradzi – zostaje ono naprawione. Zdrada to jednak klasyczne kłamstwo, które ma krótkie nogi…

Wady zdrady

Przez zdradę niejednokrotnie zamykamy sobie drogę do związku z partnerem, którego zdradzamy. Po zdradzie doceniamy go i żałujemy… jednak wtedy często już nie da się wrócić. Czy warto było zdradzać? Może lepiej było po prostu odejść, zostać chwile samym i w ten sposób docenić wzajemnie swój związek?

Uczucia powodują ranienie uczuć…

Myśli, uczucia… to one powodują zdradę. I one są ranione. Ranione są uczucia partnera, którego zdradzamy, gdy chcemy zakończyć zdradę niejednokrotnie łamiemy również serce osobie, która tkwiła z nami w tej zdradzie. Zdradzając dajemy się więc ponieść uczuciom, których konsekwencją jest skrzywdzenie choć jednej osoby, nie wspominając już o krzywdzie własnej spowodowanej skrzywdzeniem jednej z tych osób.

Ukrywanie zdrady

Ciężko być w związku, w którym ukrywamy zdradę. Nigdy nie osiągniemy 100% szczerego związku, w którym tajemnicą będzie zdrada. Zawsze będą męczyć nas pytania „Czy gdybym powiedział/a on nadal byłby/byłaby ze mną?”. Nie mówiąc o sytuacji że zdrada może wydać się przypadkowo, np. przez kogoś „życzliwego” lub osoba, z którą zdradzaliśmy w złości wyzna nam prawdę.

 

Odbudować związek po zdradzie czy budować nowy na zdradzie?

Najgorszy jest wybór, czy budować nowy związek czy trwać w starym, w którym doszło do zdrady. Oczywiście ta druga możliwość jest tylko w związku gdy partner dał nam drugą szanse… wszystko to jednak może być pozorne.

Partner/partnerka z którą/którym zdradzaliśmy może z instynktu zdobywcy próbować zdobyć nasze serce… a gdy zostanie zdobyte albo będzie traktować nas za tę gorszą osobę (jak mogłeś/mogłaś zdradzić będąc w tamtym związku?) albo… jest typem zdobywcy, dla którego nie ma granic moralnych i obyczajowych – będzie szukał następnej zdobyczy.

Osoba zdradzana może próbować odzyskać nas… gdyż zwyczajnie nasze uczucie „jej się należy”. Oraz „chce odzyskać swoją własność a teraz ja zadecyduje czy jesteśmy razem czy nie, a nie Ty”.

Złe jest to, że nie da się ocenić zachowania żadnej z osób… nie wybierając żadnej opcji. Najgorsze jednak to że wybierając jedną opcję nie mamy już szans na sprawdzenie drugiej…

 

Związek po zdradzie

Czy w związku po zdradzie ma prawo się cokolwiek polepszyć? Może nie warto wchodzić w związek, w którym byliśmy i nie zaspokajał potrzeb, do tego stopnia że skorzystaliśmy z okazji i zdradziliśmy? Często tak może być, istnieje przecież wiele ludzi, którzy jeśli coś mają, nie ważne czy uczucia czy inne relacje, zwyczajnie niedoceniają tego… gdy tracą zaczynają doceniać. W takim związku raczej nic się nie zmieni.

Często zdradzają osoby w „trzymane w klatce”. Osoba, która trzyma kogoś w klatce boi się utraty partnera. Różne mogą być tego powody… czy taka osoba będzie mogła zaufać nam po zdradzie? Wydaje się to dziwne, ale taki partner – niepewny swojej wartości w głębi duszy – boi się że jakikolwiek kontakt z inną osobą sprawi, że zapomnieliśmy o nim. Jeśli osoba wróci po zdradzie, doceniając związek… jest to odbierane pozytywnie: „wróciła, sparzyła się, najlepiej jej ze mną”. Tak jednak może być tylko wtedy, gdy osoba z którą zdradzaliśmy (kochanek, kochanka) chce z nami być, a nie wtedy gdy zostaniemy przez niego zostawieni.

 

Związek budowany na zdradzie

Można wybudować związek z kochankiem/kochaną na zdradzie. Żeby jednak nie być w sprzeczności z samym sobą trzeba mieć obraz tego związku… który prawdziwym związkiem nie był. „Tak zdradziłem ją, bo nigdy nie była dla mnie tą wyjątkową – Ty nią jesteś”; „Zdradziłam go bo się nie kochaliśmy, to co jednak poczuliśmy My do siebie to prawdziwa miłość”.

Z czasem taki związek może stać się normalnym, udanym związkiem. A gdy związek w którym zdradziliśmy naprawdę nie był związkiem… tak naprawdę nic nie tracimy.

Być może jednak stary związek był tylko pasmem niedomówień i złe odebranych słów? Być może złe zachowanie partnera, krzyki, agresja, płacz, nerwowość była wynikiem panicznego lęku przed utratą tego co uważał za najcenniejsze?

A być może negatywne zachowanie wynikało z tego, że bał/bała się tylko kompromitacji, że „tak bezwartościowa osoba jak Ty nie może mnie zostawić, tylko ja mogę zostawić Ciebie”…

 

(0) Comments    Read More   
Post a Comment
Name:
Email:
Website:
Comments:


× jeden = 9