Dlaczego górnicy mają przywileje?

• Skąd się to wzięło że mają wysokie emerytury po kilku latach pracy no i różnego rodzaju barbórki, trzynaste, czternaste pensje i węgiel za darmo? Dlaczego oni jeżdżą za darmo na wczasy?

Przecież to zwykła praca fizyczna, nie wymaga większego wykształcenia. Dlaczego górnicy nie zarabiają jak inni w PL 2000 zł na rękę i ciężko nie muszą harować?
  • Nie wiem mnie też to zawsze zastanawiało. Pracują naprawdę krótko, znam górnika który ma 49 i jest na emeryturze. Pracował 26 lat. A inni pracują ponad 40 i jeszcze do emerytury odliczają lata...
  • To nie sprawiedliwe. Taka prawda. Na chłopski rozum przecież patrząc skoro górnik pracuje 25 lat a inny 50 lat to górnik powinien mieć DWA RAZ NIŻSZĄ EMERYTURĘ. A mają dwa razy wyższą!
  • Nie sprawidliwe? To dlaczego jak idzie pochód strajkujących górników nie idzie pochód strajkujących obywtateli przeciwko strakującym górnikom?

Fakt, faktem że do górniczych emerytur się dopłaca. Składka na ZUS to 19,52% podstawy wymiaru. Górnik zarabiający 4000 na rękę (5 645,42 brutto) zapłaci 1044,976184 zł ZUS-u. Przez 25 lat daje to kwotę 313492,86 zł. A teraz podzielmy to przez średnią długość życia mężczyzny 73 lata, od 50 lat kiedy przechodzą na emeryturę mamy 33 lata na emeryturze. emerytura należna: 1135,84 zł

A mają znaczenie więcej....

Emerytury to natomiast jednak jeden z przywilejów: jest ich jednak znacznie więcej. Choćby czas pracy górnik ma liczone od odbicia karty do wejścia do zakładu do wyjścia w budowlańcy często mają liczone dopiero w momencie dojazdu do miesca pracy a szaf dowozi ich nawet po godzine w jedna strone.Dlatego z 8h robi sie 10h. I kto tu pracuje ciezko...
  • Bo opłacane przez zachód związki zawodowe chcą zarżnąć polską gospodarkę.
  • Fakt, jest to glupie bo przez to polskie kopalnie maja problemy.

Ale kopalnie sa na slasku. A slazacy nie sa z reguly robotni...
  • Ale teraz Pani Szydło coś tam ucięła górnikom, w TV mówili że nie będzie 15 pensji w roku tylko chyba 14. Żeby chociaż im przedłużyli wiek emerytalny do tych 50 lat to by było jeszcze w miarę sprawiedliwe a nie 44 lata i emeryturka.
  • Swoją drogą ciekawe dlaczego solidarna solidarność nie walczy o 30 lat pracy dla każdeog...
  • No właśnie taka solidarność w Polsce, dziś byłam na pogrzebie kogoś z dalszej rodziny kto miał 62 lata... i emerytury nie dożył. Niestety jak wielu nie dożył. Ale czarnym humorem była obecność na tym pogrzebie jego dwóch braci: emerytów górniczych, którzy mieli po 59 i 57 chyba lat. Oboje na emeryturze gdzieś od 2005 i 2007 roku...
  • U mojej kolezanki, ktora mieszka w samym centrium slaska: Jastrzebiu Zdroju doszlo do niespotykanej sytuacji. W rodzinie ma gornikow, ojciec pracowal na dole jako gornik a teraz jest na emeryturze i dalej pracuje. 10000 zl / miesiecznie lekko. Jego brat, ktory 25 lat temu wyjechal do Niemiec niedawno... kupil od nich auto.
  • Hehe... a to fajna sytuacja wiekszosc polakow sprowadza auto z niemiec
  • A teraz podostawali po 10 tysięcy na rękę za utracony węgiel...

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!